Samotraké – Ostrov, který má neděli po celý týden

Žádné komentáře Share:

Zachtělo se mi přiblížit k domovu, a tak jsem to trochu uspíšil. S článkem o cestě zpět přes Turecko bych zřejmě literární cenu nezískal, jelikož šlo prakticky jen o 1 500 kilometrů dálnice a mě na drnčícím jednoválci. Věřím, že postačí, když prozradím, že souboj s trpělivostí jsem nakonec vyhrál a můžeme se tak přesunout v příběhu o pár set mil dále. Nechte mne vás seznámit se situací: 32 °C. 15. června. 17:50. Přístav Alexandropolis. A v ruce lístky na trajekt putující na maličký ostrov Samotraké. Příběh může začít.

Mávám vzdalujícímu přístavu a dívám se kolem sebe. Jsem tu jediný turista – to je skvělé. Tedy … ne, že bych měl něco proti turistům, ale tohle je příjemné. Jenom já, Řekové a jejich řečtina.

Trajekt pluje na ostrov dvě a půl hodiny a stejnou dobu podél něj plachtí bílí, krásní a hladoví racci.

Ještě pár minut a už je vidět v celé své kráse – Hornatý ostrov Samotraké s rozlohou pouhých 178 km2. Pár kilometrů silniček, několik vesnic a v tuto dobu zatím téměř liduprázdno.

Samotraké

Liduprázdno doslova. Zjišťuju, že kempy jsou zatím zavřené a otevírají až 1.7. Kempování na divoko je podobně jako na většině řeckých ostrovů zakázané, a tak nezbývá než hotel.

Je ráno a já bych chtěl sehnat něco k snídani. Před devátou hodinou není šance, ale záhy vcházím pootevřenými dveřmi do pekárny. Dlouho mi trvá než skutečně zjistím, zdali je otevřeno nebo ne. V nabídce jsou dva chleby. Tedy nikoliv dva druhy. Dva bochníky. Tady nikdo nikam nespěchá. Nespěchají řidiči, nespěchají číšníci, nespěchají s otevíráním hospod a obchodů. A vám to tady tak nějak vůbec nevadí.

Po snídani sedám na motorku a hned po pár kilometrech konec silnice. Ou YES! Je to ale velmi příjemný konec silnice, říkám si.

Horko těžko odolat. A už vůbec není důvod odolávat. Nekonečná pláž vyhřátých černých oblázků a tmavomodré moře. Tam v zadu někde čeká enduro na další dobružství a za ním se hory ztrácí v mracích ve výšce přes 1 500 metrů. Ležím tady několik hodin a zase přemýšlím, jestli tohle není to místo, kde by měl člověk zůstat, když jej najde.

Je skoro poledne a tedy čas vydat se na druhý konec ostrova – na vyhlášenou pláž ležící na samém jihu. Parkuji vedle nového kamaráda a mířím do jediné restaurace široko daleko. Všude ta nádherná řecká světlotmavá modrá. Na pláži je teď asi deset lidí, ale podle majitele hospody Janise stačí 14 dní, a budou tu stovky lidí z Rumunska, Bulharska a Turecka. Teď je na baru sám a 1. července jako mávnutím kouzelného proutku zaměstná 8 servírek. A já si akorát říkám, jaké štěstí mám, že jsem tu teď.

Před odjezdem ještě rychle jednou do místní přírodní termální koupele. (Vesnice Therma).

Řecká modrobílá vlajka trajektu plápolá při západu slunce a obrys ostrova se zmenšuje až mizí do ztracnea. Samotraké se loučí. Byl jsem tu jenom dva dny, ale pokud se budeme bavit o místech, kde by bylo hezké strávit letní dovolenou, Samotraké bude v mém žebříčku dost možná na úplně prvním místě.


Líbí se vám moje práce? Přidejte se mezi odběratele mého Youtube kanálu, nebo mne sledujte na Facebooku či Instagramu.

Mohlo by se vám líbit