Jak jsme jeli orientační závod Klasick Wheels na Jawě 350 Special

Žádné komentáře Share:
Jawa 350 Special

Jawu 350 OHC Special jsem dostal k testu ještě jako prototyp. Natočil jsem o ní dost detailní recenzi, kterou si můžete pustit tady. V době, kdy jsem měl motorku u sebe, se konal orientační sranda závod od Klasick Wheels, a tak jsem neodolal a vyrazil na závod právě na Jawě, abych ji pořádně proklepl v “ostrém” provozu. Tohle celý byl fakt pěkněj víkend, na kterej se těžko zapomíná. A tak jsem se rozhodl podělit se o něj s vámi krátkým vyprávěním :)

Počáteční trable, ale nakonec za 5 minut 12 vyrážíme

To byly zase nervy. 2 hodiny do startu v Praze a my v České Skalici oživujeme Hondu CB 400 Four, která má po dlouhém stání “zarostlý” karburátory. Nakonec se nám za motorku podařilo sehnat náhradu a vyrážíme ve složení:

  • Já na Jawě 350 OHC Special rok 2018
  • Lukáš na Hondě CB550 K3 rok 1977
  • Vašek na Honda VF500F2 rok 1987

A jedeme na závody

Frčíme po dálnici směrem na Prahu. Já pořád zalehlej a lidi přibržďujou, mávaj a zdvihaj palce. Jawa se líbí a vzbuzuje pozitivní reakce. Mě se ze začátku moc nelíbil ten velkej maskáčovej batoh, co si Lukáš asi 5 gumicakama přivázal na jinak stylovou Hondu, ale pak jsem si uvědomil, že je to vlastně jedno. Styl není žádná priorita, jde o to, se prostě cejtit dobře a užít si to. A dobrá nálada byla naštěstí po celou dobu závodu. Tady už se přesouváme z Prahy na první tajné stanoviště závodu – do Vostrova v Mnichově Hradišti.

Lokaci Vostrov jsme museli vyluštit vtipnou hádankou, kterou organizátoři závodu vymysleli spolu s časopisem Motohouse. Prima úkol. Hodně týmů se do Mnichova Hradiště asi vydalo po dálnici, ale my jsme to vzali pořádnou oklikou a užívali si podvečerní okresky na retro strojích. A nemohlo to stát víc za to, když se po výjezdu z lesa otevřel pohled na zapadající slunce za hradem Bezděz. Úžasnej, dechberoucí moment.

Jawa 350 Speciál a zapadající slunce

A pro úplnost všechny naše “závodní” stroje :))

Retro motorky a západ slunce

V Mnichově Hradišti jsme splnili nějaké týmové úkoly, získali body, pokecali s ostatníma bláznama, který věnovali svůj víkend tomuhle orienťáku, a šli spát. A probuzení vedle těhle stylovejch motorek mělo šmrnc. Moc pěkný.

Táboření s retro motorkama

Start promrzlejch motorek nakonec prošel ve všech případech. Ale pro kochačku přidávám ještě jednu fotku Jawy 350 Speciál po ránu:

Jawa 350 Speciál po ránu

Pokračujeme dál na různá stanoviště a jedno z nich je chytře vymyšlené v Chlumecké pobočce firmy Bikers Crown. Jinak k výkonům motorky: já jsem jel většinu času první, abych navigoval, a Jawa to zvládá hravě držet relativně vysoko nad 90 km/h limit. V pohodě stačí při kochačce starším Hondám, ale kdyby šlo fakt o závod, tak by samozřejmě neměla šanci. Těch zhruba 28 koní proti 50 v Hondě CB550F nebo dokonce 73 v Hondě VF500F2 je obrovský rozdíl. To VFko hravě zvládá 200 a Jawa má maximálku tak 140 km/h, v úplném extrému zalehnutej z kopce jsem na ní nejvíc viděl na dálnici 159 km/h :)

Jawa 350 Special přístroje

Cestou fotím kámoše a užíváme si sobotu v pohodovém tempu. Hmm, tahle Honda VF 500, to je super stroj. Je hodně malinká, ale malej véčkovej čtyřválec je fakt příjemná věc. A nejlepší je ta samolepka Marlboro. Jak vždycky říká kamarád Ondra: “Hele, já nekouřim, ale když vidim tenhle stroj, mam vždycky chuť si jedno Máčko zapálit”… :)

A ještě řaďák z předchozí dekády v detailu: Honda CB550 K3.

Pohybujeme se teď na královehradecku a já pořád porovnávám novou Jawu 350 Speciál s japoncem ze 70. let. Obě motorky jsou hodně fotogenické, je radost je fotit. Všechno mi to připomíná, jak mam tyhle motorky s minimem plastu rád – teda to platí hlavně pro tu Hondu :)

Jawa 350 Speciál a Honda CB550 K3

Poslední štace závodu nás přivedla k hvězdárně a planteáriu města Hradec Králové, kde byl dokonalý výhled. Tam jsem udělal desítky fotek všech strojů :) Sice jsme tam přijeli “naším” tempem, teda asi předposlední, a vůbec nic jsme nevyhráli, ale toho jsme asi ani jeden nelitovali. Byl to fakt parádní, pohodovej víkend, plnej super lidí a spousty starejch strojů.

Přejíždíme na místo finálního kempu ke Stříbrnému rybníku u Hradce Králové a odpočíváme. Večer už jenom opejkání, nějaký to pivo a druhej den dom. Na fotce tábořiště zachycen Somík z Motohouse :)

Akce byla moc příjemná, hezky vymyšlená a zorganizovaná. Jsem rád, že to takhle vyšlo a vyrazili jsme s kamarádama na starejch strojích (teda až na tu mojí Jawu 350 Speciál) a to tomu dalo tu pravou atmosféru. Pokud se chcete příště zúčastnit, určitě sledujte pražský obchod Klasick Wheels, který pořádá vícero podobných akcí. Jo a ještě tu mám krátké video ze závodu jako bonus :) Myslím, že to hezky dokládá tu náladu…

Líbí se vám moje práce? Přidejte se mezi odběratele mého Youtube kanálu, nebo mne sledujte na Facebooku čiInstagramu.

Mohlo by se vám líbit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *