Jak jsme jeli orientační závod Klasick Wheels na Jawě 350 Special

Žádné komentáře Share:
Jawa 350 Special

Jawu 350 OHC Special jsem dostal k testu ještě jako prototyp. Natočil jsem o ní dost detailní recenzi, kterou si můžete pustit tady. V době, kdy jsem měl motorku u sebe, se konal orientační sranda závod od Klasick Wheels, a tak jsem neodolal a vyrazil na závod právě na Jawě, abych ji pořádně proklepl v „ostrém“ provozu. Tohle celý byl fakt pěkněj víkend, na kterej se těžko zapomíná. A tak jsem se rozhodl podělit se o něj s vámi krátkým vyprávěním :)

Počáteční trable, ale nakonec za 5 minut 12 vyrážíme

To byly zase nervy. 2 hodiny do startu v Praze a my v České Skalici oživujeme Hondu CB 400 Four, která má po dlouhém stání „zarostlý“ karburátory. Nakonec se nám za motorku podařilo sehnat náhradu a vyrážíme ve složení:

  • Já na Jawě 350 OHC Special rok 2018
  • Lukáš na Hondě CB550 K3 rok 1977
  • Vašek na Honda VF500F2 rok 1987

A jedeme na závody

Frčíme po dálnici směrem na Prahu. Já pořád zalehlej a lidi přibržďujou, mávaj a zdvihaj palce. Jawa se líbí a vzbuzuje pozitivní reakce. Mě se ze začátku moc nelíbil ten velkej maskáčovej batoh, co si Lukáš asi 5 gumicakama přivázal na jinak stylovou Hondu, ale pak jsem si uvědomil, že je to vlastně jedno. Styl není žádná priorita, jde o to, se prostě cejtit dobře a užít si to. A dobrá nálada byla naštěstí po celou dobu závodu. Tady už se přesouváme z Prahy na první tajné stanoviště závodu – do Vostrova v Mnichově Hradišti.

Lokaci Vostrov jsme museli vyluštit vtipnou hádankou, kterou organizátoři závodu vymysleli spolu s časopisem Motohouse. Prima úkol. Hodně týmů se do Mnichova Hradiště asi vydalo po dálnici, ale my jsme to vzali pořádnou oklikou a užívali si podvečerní okresky na retro strojích. A nemohlo to stát víc za to, když se po výjezdu z lesa otevřel pohled na zapadající slunce za hradem Bezděz. Úžasnej, dechberoucí moment.

Jawa 350 Speciál a zapadající slunce

A pro úplnost všechny naše „závodní“ stroje :))

Retro motorky a západ slunce

V Mnichově Hradišti jsme splnili nějaké týmové úkoly, získali body, pokecali s ostatníma bláznama, který věnovali svůj víkend tomuhle orienťáku, a šli spát. A probuzení vedle těhle stylovejch motorek mělo šmrnc. Moc pěkný.

Táboření s retro motorkama

Start promrzlejch motorek nakonec prošel ve všech případech. Ale pro kochačku přidávám ještě jednu fotku Jawy 350 Speciál po ránu:

Jawa 350 Speciál po ránu

Pokračujeme dál na různá stanoviště a jedno z nich je chytře vymyšlené v Chlumecké pobočce firmy Bikers Crown. Jinak k výkonům motorky: já jsem jel většinu času první, abych navigoval, a Jawa to zvládá hravě držet relativně vysoko nad 90 km/h limit. V pohodě stačí při kochačce starším Hondám, ale kdyby šlo fakt o závod, tak by samozřejmě neměla šanci. Těch zhruba 28 koní proti 50 v Hondě CB550F nebo dokonce 73 v Hondě VF500F2 je obrovský rozdíl. To VFko hravě zvládá 200 a Jawa má maximálku tak 140 km/h, v úplném extrému zalehnutej z kopce jsem na ní nejvíc viděl na dálnici 159 km/h :)

Jawa 350 Special přístroje

Cestou fotím kámoše a užíváme si sobotu v pohodovém tempu. Hmm, tahle Honda VF 500, to je super stroj. Je hodně malinká, ale malej véčkovej čtyřválec je fakt příjemná věc. A nejlepší je ta samolepka Marlboro. Jak vždycky říká kamarád Ondra: „Hele, já nekouřim, ale když vidim tenhle stroj, mam vždycky chuť si jedno Máčko zapálit“… :)

A ještě řaďák z předchozí dekády v detailu: Honda CB550 K3.

Pohybujeme se teď na královehradecku a já pořád porovnávám novou Jawu 350 Speciál s japoncem ze 70. let. Obě motorky jsou hodně fotogenické, je radost je fotit. Všechno mi to připomíná, jak mam tyhle motorky s minimem plastu rád – teda to platí hlavně pro tu Hondu :)

Jawa 350 Speciál a Honda CB550 K3

Poslední štace závodu nás přivedla k hvězdárně a planteáriu města Hradec Králové, kde byl dokonalý výhled. Tam jsem udělal desítky fotek všech strojů :) Sice jsme tam přijeli „naším“ tempem, teda asi předposlední, a vůbec nic jsme nevyhráli, ale toho jsme asi ani jeden nelitovali. Byl to fakt parádní, pohodovej víkend, plnej super lidí a spousty starejch strojů.

Přejíždíme na místo finálního kempu ke Stříbrnému rybníku u Hradce Králové a odpočíváme. Večer už jenom opejkání, nějaký to pivo a druhej den dom. Na fotce tábořiště zachycen Somík z Motohouse :)

Akce byla moc příjemná, hezky vymyšlená a zorganizovaná. Jsem rád, že to takhle vyšlo a vyrazili jsme s kamarádama na starejch strojích (teda až na tu mojí Jawu 350 Speciál) a to tomu dalo tu pravou atmosféru. Pokud se chcete příště zúčastnit, určitě sledujte pražský obchod Klasick Wheels, který pořádá vícero podobných akcí. Jo a ještě tu mám krátké video ze závodu jako bonus :) Myslím, že to hezky dokládá tu náladu…

Líbí se vám moje práce? Přidejte se mezi odběratele mého Youtube kanálu, nebo mne sledujte na Facebooku čiInstagramu.

Mohlo by se vám líbit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.