Gran Canaria – Designed for Scramblers

4 komentáře Share:

V minulém článku jsem psal o lednové cestě z Barcelony do Cadízu. A právě v Cadízu jsem sedl na trajekt, abych se přepravil na několik týdnů pracovat a jezdit na Kanárské ostrovy. V plánu je projet většinu ostrovů a pořádně si odpočinout.

Prvních asi 14 dní trávím v hlavním městě Las Palmas na ostrově Gran Canaria – ten sice patří k více známým, větším a těm turisty vyhledávanějším z kanárských ostrovů, ale jak se ukázalo, pro motorky je jako stvořený. Copak pro motorky… Celou tu dobu připadalo, že je jak stvořený pro Scramblery … :))

Asi nedává smysl popisovat, co jsem kdy dělal a co všechno zažil, a tak zkusím vystihnout v čem mi přijde Gran Canaria totálně boží na motorky a proč byste se sem měli co nejdříve vypravit :)) Dole potom naleznete všechny praktické informace – jak se sem levně dostat, jak si půjčit motorku apod.

Silnice? „Transfagarasan na každém rohu“

Uznávám, že trochu přeháním, ale několikrát mě to v náklonů v některé z místních zatáček opravdu napadlo. Všichni u nás mluvíme o Alpách nebo o rumunském Transfagarasanu a prakticky každý rok se tam musíme jet nutně svízt. Tady je to při troše nadsázky na každým rohu. Je potřeba odjet z dopravního chumlu Las Palmas alespoň 20-25 kilometrů libovolným směrem a tam začínají opravdické motorkové silniční orgie…

Gran Canaria - ráj pro motorky

Je jedno jestli máte rádi zatáčky utažené nebo ještě utaženější a jestli se u toho chcete dívat na moře nebo na hory všude okolo. Tady budete prostě od rána do večera zběsile mačkat spojku, střídat spodní kvalty, tahat za plyn a smát se na celý kolo.

Triumph Scrambler Gran Canaria 2

Chtěl jsem původně udělat vlastní mapu, kde bych vyznačil ty nejlepší úseky. Za celou dobu jsem určitě projel drtivou většinu silnci tady… Ale věřte, že to nemá smysl. Cokoliv co je ve středu ostrova nebo na jeho západě je boží a budete to milovat. True story!

Potkal jsem se tady také s kamarádem Matějem, se kterým jsme byli minulé léto v Rumunsku (cestopis + video zde) a ten si tady půjčil za 50 EUR / den Hondu CB500X. Společně jsme tak znova několikrát prolítli zatáčkový království kolem Tejedy ve středu ostrova. Famózní!

Off-road? Může být!

Nedávno jsem se díval na video o Hondě CRF250L a říkali tam, že je to Dual Purpose bike. Já si myslím, že Scrambler je obecně zástupcem triple purpose bajku – je s ním radost v zatáčkách, projede téměř všude v terénu a večer ho vemete na myčku a udělá vám parádu ve městě.

Viva la Gran Canaria!!!!

Video zveřejněné uživatelem Jindrich Faborsky (@jednoustopou),


A co se týče toho terénu, tak tady si to opravdu užívám. Dokonce tolik, že jsem zadní gumu Continental TKC 80 úspěšně vyměnil po týdnu na ostrově s najetými 3 000 km. Byla na odpis. Haha.

Off-road Gran Canaria

Nedá se říci, že by celý ostrov byl jedna motokrosová trať, ale možností kam zajet, aniž by to byl nějaký problém je fakt hodně. A ty výhledy jsou boží!

Off-road Gran Canaria 2

Na bláto asi narazíte díky suchu horko těžko. Naopak problémem je sypký sopečný povrch, takže se ani s pořádnou pneumatikou zřejmě nevyhnete tomuhle

Off-road Gran Canaria 3

Co jsem zatím měl možnost vyzkoušet, lepší podmínky pro off-road ježdění jsou možná na vedlejším Tenerife (o kterém napíšu cestopis za pár dní). Jestli jsem to dobře pochopil, můžete volně jezdit po vytvořených off-road stezkách pro auta a motorky, pokud máte hloubku dezénu nižší než 1 cm.

Off-road Gran Canaria 4

K tomu všemu úžasná krajina

O Gran Canarii se občas říká, že jako ostrov nabízí tolik, co celý kontinent. A skutečně je zajímavé, kolik různých druhů vegetace, počasí a nálad nabízí. Obecně platí, že lidé žijí více na východní části, nejvíce turistů je potom na úplném jihu ostrova (v Maspalomas a okolí). Mě se pak nejvíce líbilo kdekoli na západě, podél moře nebo v horách ve středu ostrova.
1

Gran Canaria - Kanárské ostrovy na motorce

Obecně také platí, že když je na nějakém místě zima a špatné počasí, stačí popojet nějakým směrem 20-30 kilometrů a je vše zase v pořádku :)

3


5
Roque Nublo - Gran Canaria

Co jsem ještě zažil?

Protože jsme na ostrově v období každoročního karnevalu, který trvá celý měsíc, zúčastnili jsme se několika zajímavých průvodů. Za zmínku určitě stojí tyhle bílé slavnosti, kam jsme s klukama v barevném oblečení ne úplně zapadli.

Karneval Gran Canaria

Tady fotografie na útesu těsně před tím než mne smete vlna.

S tou volnou to byl vtip :).
20. února jsem se dostal na zápas, na který se tady čeká celý rok. Do Las Palmas zavítala slavná Barcelona a na to se přišlo podívat téměř celé město… Tohle byl opravdu zážitek, už jen proto, že Las Palmas je v tabulce toho času na předposledním místě… i tak tady naděje na zázrak existovala a ta atmosféra byla skvělá!

Díky Davidovi, u kterého jsem spal v Barceloně jsem se spojil s jeho strýcem z místního motoklubu a borci mi ukázali ty nejzajímavější cesty na motorku na ostrově. Za celý život už to musí mít solidně naježděný! Tady jsou… Teda tady jsme :)

Ve složení 3x BMW R1200GS a jeden Triupmh Scrambler si připadám trochu jak na skůtru. Jsou to opravdu mamutí motorky proti tý mojí červený.

Vyjíždíme na trip a stává se prakticky zázrak. Sníh je tady obrovskou vzácností a já na něj mám to štěstí. Takže já odjedu více než 2 000 km z česka, abych se dostal někam do tepla a tam najdu sníh. Ale naštěstí jen v horách nad 1 000 m.n.m.

6

I tak je to ale taková vzácnost, že se v horách tvoří totálně nekončný kolony aut plný lidí, který si jedou připomenout, jak ten sníh vypadá a co to vlastně je. Opravdu nepřeháním, když říkám, že jsou tu zácpy stovek a možná tisíců aut…

IMG_1402

Moje další plány? Zůstávám díky bohu ještě několik týdnů tady v teple. Snažím se přes den pracovat a odpoledne a o víkendech potom jezdit a objevovat ostrovy. Z Gran Canarie, jsem se přemístil na týden na Tenerife, na další týden na méně známou La Gomeru a další ostrov La Isla De Palma. I z těchto si připravím nějaké fotky a povídání, jakmile nasaju astmosféru.

Závěrečné video ze 2 měsíců strávených na Kanárských ostrovech

Praktikálie

 • Asi nejlevnější spojení na ostrovy je teď momentálně přes RyanAir přímý let z Krakowa cca od 120 EUR / letenku. Lítá se do Las Palmas ale i na letiště Tenerife. Leténky k nahlédnutí zde
 • Pro půjčení motorky doporučuji půjčovnu mého kamaráda Canary Ride
 • Na ostrově jsem bydlel přes AirBnb, možností je spousta
 • Trajektem se dá na kanárské ostrovy dostat momentálně výhradně ze Španělského Cadízu. Trajekt jezdí jen jednou týdně a stojí jednosměrně s motorkou 200 EUR. Bookuji přes www.aferry.com
 • Asi víte, že se kanárům říká ostrovy věčného jara, nicméně koupat se dá na mnoha místech určitě i teď na konci ledna a v únoru. V Las Palmas bylo touto dobou většinou kolem 23 stupňů a teplota vody subjektivně v pohodě. Tepleji a více slunce je určitě v MasPalomas na jihu ostrova, ale je tam také více turistů.
 • Benzín momentálně 0.8 – 0.9 EUR, ceny celkově o něco vyšší než v ČR, hlavně co se týče služeb a restaurací, ale dá se zvládnout. Potraviny podobné nebo levnější, víno levnější :))

Přečtěte si i další cestopisy

Líbí se vám moje práce? Přidejte se mezi odběratele mého Youtube kanálu, nebo mne sledujte na Facebooku či Instagramu.

Mohlo by se vám líbit

4 komentáře

 1. ahoj, ahoj, tak jsme se asi před 14 dny vrátili. Kanáry jsme prošněrovali, jak boty na brusle :-) bylo to fajn, udělat si v lyžařský sezoně motopauzu… ;-) na letišti jsme se nudili a vzniklo z toho tohle video https://www.youtube.com/watch?v=cwKrLvfjH8o . Jestli chceš mrkni, jestli ne, tak se nezdržuj :-D
  díky za tip a měj se!

  zděnda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.